Dünyanın en büyük 10 köpek türü – 1. Türkiye’den
10- Irlanda Çoban Köpeği

Irish Wolfhound 

Ortalama 40 to 69 kg olan bu türün uzunluğu 70-80 cm arasında değişiyor.

09- Leonberger

Leonberger 

Almanya patentli bu türün kilosu 40-50 arasındadır. Özellikle suda kurtarma operasyonlarında çok başarılıdır.

08- St. Bernard

St. Bernard 

Güçlü bir baş yapısı olan kuvvetli bir türüdür. İnsanlarla arası çok iyi olan bu son derece sadıktır. İsviçre’ye ait olarak bilinen bu 54-91 kg arasında ağırlıklara ulaşabiliyor.

07- Great Dane

Great Dane 

Almanya çıkışlı bir başka tür daha… Çiftliklerde av ve koruma amaçlı kullanılan bu türün kilosu 60-90 arası, boyu ise 81 cm’ye kadar uzayabiliyor.

06- Newfoundland

Newfoundland 

Kanada patentli bu tür, su köpeği olarakta çok kullanılır. Suda oldukça başarılı olan New Foundland 70-80 Kg ve 70 cm boy oranına kadar büyüyebiliyor.

05- Neapolitan Mastiff

Neapolitan Mastiff 

İtalyan türü… Yük arabası çekmek gibi ağır işleri bile yapabilen bu tür günümüzde bekçi köpeği, polis köpeği ve insana arkadaşlık(görme özürlüler için özellikle) amaçlı olarak besleniyor.

04- English Mastiff

English Mastiff 

 

Boyu 90 cm, ağırlığı ise 100 kg üzerine çıkabilen bu tür, ingiltereye özgü bir köpek türüdür.

03- Dogue de Bordeaux (French Mastiff)

Dogue de Bordeaux - Largest Dog Breeds 

Savunma ve Polis köpeği olarak kullanılır. Adından da anlaşılacağı gibi Fransız patentlidir. Vahşi domuz avı, ayı avı gibi avlarda kullanılabilir olması kuvvetinin göstergesidir. Eskilerde sirk gösterilerinde boğalarla bile kavga ettirilen bu tür zaman içinde çiftleştirme yöntemiyle daha ehil bir tür halini almıştır.

02- Perro de Presa Canario

Presa Canario 

Kanarya adalarına özgü bir tür olan bu köpek türü, eskiden Çoban köpeği olarak kullanılırdı. Yakın tarihten itibaren, en iyi yakın koruma köpeği olarak ün saldı. Kanarya adalarında, dağ aslanlarından çiftlik ve sürüleri korumak amacıyla faydalanılan bu tür pitt-bull ve mastif türünün çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

01- Sivas – Kangal

Anatolian Shepherd 

Dünya’da, Anadolu Çoban köpeği olarak nam salmıştır. Savaşta ve avda yüzyıllar boyunca savaş köpeği olarak kullanıldı. özellikle kurtlara karşı verdiği başarılı savaşlarla tanınır. Ortalama 60-70 kilo arasındadır. Yorgunluktan ve kötü hava koşullarından etkilenmez. Zeki, kolay eğitilebilen, çocuklara karşı sabırlı, azarlanmaya karşı duyarlı, sevilmek isteyen ve yaşadığı yeri sahiplenen bir köpektir.

Paylaş


Etiketler: , , , , ,
Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)